Uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych Patronom Szpitala

Dzisiaj w Szpitalu Powiatowym im. dr Adama Gacy i dr Józefa Łaskiego w Więcborku, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych Patronom Szpitala.

Na zaproszenie Prezesa Zarządu NOVUM-MED Sp. z o. o. w Więcborku, Pani Marii Kiełbasińskiej oraz Starosty Sępoleńskiego Pana Jarosława Tadycha.

W wydarzeniu uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach, Przedstawiciele Rodzin Patronów Szpitala Zofię i Macieja Eckert, Irena i Piotr Łascy, Izabela i Józef Łangowscy, Mariola i Michał Gaca oraz Personel Szpitala.

Z inicjatywą wykonania i ufundowania tablic pamiątkowych, zwróciły się do Zarządu Spółki NOVUM-MED rodziny Państwa Gaców i Łaskich. Rodziny patronów ufundowały również informację zawierająca nazwę i imiona Patronów Szpitala umieszczoną na elewacji budynku głównego.

Dr Adam Gaca był długoletnim ordynatorem oddziału chirurgicznego i jednocześnie pełnił funkcję Dyrektora Szpitala. Urodził się w Grudziądzu, studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Poznańskim uzyskując dyplom lekarza w roku 1938. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Więcborku. Tu w ciągu pierwszych siedmiu lat powojennych był jedynym lekarzem szpitalnym, pracował jednocześnie w ubezpieczalni oraz pełnił funkcję lekarza kolejowego. Niejednokrotnie przez kilka dni w ogóle nie opuszczał miejsca pracy, dlatego też cieszył się szczerym uznaniem i szacunkiem społeczeństwa powiatu. Jednym z jego największych osiągnięć było doprowadzenie do rozbiórki starego obiektu lecznicy
i wybudowanie nowego budynku, oddanego do użytku w 1974 r. Niestety nie doczekał się obejrzenia efektu swoich wieloletnich starań o środki finansowe na wybudowanie nowego szpitala, ponieważ zmarł 4 grudnia 1971 r.

Dr Józef Łaski, urodził się Lubierzynie, w sąsiedzkim Powiecie Tucholskim. Podobnie jak
dr Gaca ukończył Uniwersytet w Poznaniu. Po studiach wraz z rodziną został ewakuowany do Niemiec. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i pracował jako pierwszy lekarz powiatowy w Powiecie Sępoleńskim. Do Więcborka został sprowadzony przez ówczesnego Kierownika Szpitala dr Adama Gacę. Od tego momentu, wspólnie prowadzili praktykę lekarską w tutejszym Szpitalu. Był wieloletnim ordynatorem oddziału położniczego, kierownikiem Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej w Sępólnie Kr., pracował również w lecznictwie otwartym w przychodniach rejonowych w Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Przez wiele lat borykał się z cukrzycą, która w konsekwencji doprowadziła do amputacji nogi. Pomimo tak znacznego uszczerbku na zdrowiu, dr Łaski do śmierci pracował w Więcborskim Szpitalu.